Glikozilirani hemoglobin A1c (HbA1c)
Glikozilirani hemoglobin A1c (skraćeno HbA1c) je marker dijabetesa. Predstavlja jedan od derivata krvi koji nastaje slepljivanjem belančevina hemoglobina i glukoze u procesu glikacije. Hemoglobin je protein koji se nalazi u crvenim krvnim zrncima.

*Šta je glikozilirani hemoglobin A1c (HbA1c)?
Glikozilirani hemoglobin A1c (skraćeno HbA1c) je marker dijabetesa.
Predstavlja jedan od derivata krvi koji nastaje slepljivanjem belančevina hemoglobina i glukoze u procesu glikacije. Hemoglobin je protein koji se nalazi u crvenim krvnim zrncima.
*Koja je uloga HbA1c?
Njegova uloga u organizmu je da vezuje kiseonik i transportuje ga kroz organizam. Glukoza, koja se normalno nalazi u krvi, može spontano da se vezuje za hemoglobin i tako nastaje glikohemoglobin (HbA1c). Što je veća koncentracija glukoze u krvi, veća je i koncentracija ovog parametra.
*Zašto se radi HbA1c?
Ova analiza se radi da bi se identifikovale osobe koje imaju povećan rizik od razvoja dijabetesa, kao i zbog pomoći u dijagnozi i praćenju uspešnosti terapije kod ovog oboljenja.
Nivo vrednosti HbA1c koristi se za dugoročnu kontrolu regulisanosti nivoa glukoze u krvi kod bolesnika sa diabetes mellitusom.
HbA1c služi za procenu cirkadijalnog ritma glukoze i kvaliteta metaboličke regulacije šećerne bolesti za jedan duži vremenski period (u proteklih 2 do 3 meseca).
Određivanje Hba1c je mnogo pouzdanija metoda za otkrivanje postojanja loše metaboličke regulacije šećerne bolesti, naročito u onim slučajevima u kojima ona može ostati neotkrivena ako se samo jednom u 2-3 meseca određuje šećer u krvi ili ako se samo radi dnevni glikemijski profil.
*Šta pokazuje HbA1c?
HbA1c pokazuje samo srednju vrednost šećera u krvi tokom dva ili tri meseca, ali ne pruža uvid u kolebanje nivoa šećera u krvi tokom dana, ne otkriva eventualne hipoglikemije i ne omogućava da se odabere najbolja vrsta, doza i vreme ubrizgavanja insulina. Određivanje ovog parametra nije zamena za kontrolu šećera u krvi, već se samo dobro sa njom dopunjava.
*Kad treba određivati HbA1c?
Određivanje ovog parametra iz krvi se preporučuje kod osoba sa rizikom od razvijanja šećerne bolesti i kod osoba sa simptomima dijabetesa.
- Preporuka je da se vrednost HbA1c određuje:
-Na 6 meseci kod dobro regulisanog dijabetesa.
-Na svaka 3 meseca kod loše kontrolisanog dijabetesa tipa 1 i 2 kao i kod novotkrivrnih bolesnika.
-Barem jednom godišnje kod osoba koje imaju povećan rizik za nastanak šećerne bolesti.
*Zašto je važno smanjenje vrijednosti HbA1c?
Nivo HbA1c je u direktnoj vezi sa rizikom za razvoja svih komplikacija dijabetesa. Smanjenje vrijednosti HbA1c za 1% dovodi do:
- smanjenja rizika od nastanka svih komplikacija za 21%
- smanjenja rizika od smrtnog ishoda izazvanog dijabetesom za čak 21%
- pada rizika od nastanka infarkta srca za 14%
- smanjenja učestalosti mikrovaskularnih komplikacija (neuropatije, otkazivanja rada bubrega i
oštećenja vida) za čak 37%
*Uzrokovanje HbA1c?
HbA1c se određuje u uzorku venske krvi.
Nije potrebna nikakva posebna priprema za određivanje ove analize.