*Šta je maligni melanom?
Maligni melanoma ili rak kože je tumor kože koji nastajem malignom transformacijom melanocita. Melanociti su ćelije smeštene u epidermu (površinski sloj kože) i njihova glavna funkcija jeste sinteza i distribucija pigmenta melanina.
*Gde se javlja maligni melanom?
Melanom se javlja na koži, ali i na sluzokoži svih organa, na noktima ili u očima. U ranoj fazi ćelije tumora nalaze se u najpovršnijim slojevima kože, a vremenom se šire ka dubljim slojevima, limfnim i krvnim sudovima, preko kojih se mogu proširiti do limfnih čvorova i unutrašnjih organa.
*Kako prepoznati melanom?
Alarmantni simptomi po ABCDE karakteristikama za samopregled su:
*Faktor rizika za nastanak melanoma?
Visok rizik predstavlja genetska sklonost, više od 50 mladeža, xeroderma pigmentosum, kongenitalni nevusi, postojanje displastičnih nevusa i stanje imunosupresije.
UV zračenje je jedan od faktora, mada se melanom javlja i na mestima koja nikad nisu izložena suncu, kao i kod beba koje takođe nisu bile izložene UV zracima, tako da sunce nije jedini faktor rizika.
UV zračenje u solarijumima može da dovede do nastanka melanoma. Zbog toga je zaštita od ultravioletnog zračenja (UV zračenje) važan element prevencije raka kože.
*Dijagnoza melanoma?
Konačna dijagnoza se postavlja isključivo patohistološkom analizom uzorka tkiva.
U korisne parametre pri dijagnozi i praćenju melanoma ubrajaju se i Melanom inhibirajuća aktivnost (MIA), Nagalase (alpha-N-acetilgalaktozaminidaza) i Protein S-100.
*Lečenje melanoma?
Lečenje melanoma zavisi od stepena proširenosti bolesti u trenutku otkrivanja (stadijuma bolesti). Tok bolesti zavisi od pojave i selekcije agresivnih tumorskih ćelija i odbrambene sposobnosti or-ganizma. Ukoliko se melanom dijagnostikuje i sa lečenjem krene blagovremeno gotovo je uvek izlečiv. U suprotnom širi se na druge delove tela, najčešće na limfne čvorove, pluća, jetru, mozak i kosti gde postaje težak za lečenje, najčešće sa fatalnim ishodom.