Anemije (malokrvnost)
Anemije su bolesti koje odlikuju smanjenje mase eritrocita (crvenih krvnih zrnaca), smanjenje vrednosti hemoglobina i smanjenje vrednosti hematokrita, bez obzira na etiologiju. Hemoglobin koji ulazi u sastav eritrocita je glavni prenosilac kiseonika iz pluća u tkiva i organe, a kada naši organi ne dobijaju dovoljno kiseonika, podložni su raznim bolestima.

Anemije nastaju kao posledica poremecaja odnosa izmedju sinteze i razgradnje eritrocita i potrebno je precizno ustanoviti zbog cega je anemija nastala.Anemije kod zena su puno cesce nego kod muskaraca i pogadjaju 40% stanovnistva na planeti sto je svakako impozantan broj.
Postoji vise od 400 vrsta anemija .
Prema uzroku i mehanizmu nastanka anemije se mogu svrstati u tri grupe:
- anemije nastale zbog smanjenog stvaranja eritrocita
- hemoliticke anemije-nastale zbog povecan razgradnje ili gubitka crvenih krvnih zrnaca
- anemija koja se javlja zbog povecane potrebe za eritrocitima.To se najcesce javlja u trudnoci i tokom dojenja,zatim nakon porodjaja a isto tako moze biti prisutna i kod dece zbog ubrzanog rasta.
Prema velicini i obliku eritrocita i kolicini hemoglobina anemije se dele na:
1. makrocitne MCV (srednja vrednost velicine eritrocita> 95fl
-makrocitne anemije su najcesce uzrokovane nedostatkom vitamina B12 ili folne kiseline koji su vazni faktori za sazrevanje eritrocita
2. mikrocitne MCV <80FL
-najcesci uzrok mikrocitne anemije je nedostatak gvozdja ili u ishrani ili zbog smanjene apsorpcije gvozdja iz digestivnog trakta I povecana potreba za gvozdjem u odredjenim stanjima kao i razlicita akutna ili hronicna krvarenja mogu biti uzrok mikrocitne anemije.Osim nedostatka gvozdja mikrocitne anemije mogu izazvati i razni genetski poremecaji kao i neke hematoloske bolesti
3. normohromne,(normocitne )kada je MCV je 85-95fl a MCH >26pg
-uzrok ovih vrsta anemija su najcesce neke hronicne bolesti poput autoimunih bolesti,bolesti vezivnog tkiva ,bolesti bubrega.
Takodje sve ove vrste anemija se mogu deliti na nasledjene i stecene.
Anemija se ponekad tesko otkriva jer su rani simptomi veoma blagi.Anemija se ne sme zanemarivati,jer posledice po zdravlje mogu biti ozbiljne.Koliko je ona opasna zavisi od njene vrste,stepena tezine i brzine nastanka.
Simptomi anemije:
- umor-pospanost
- slabost-brzo zamaranje
- vrtoglavica
- bledilo koze i sluznice usana,desni,konjuktiva,noktiju i dlanova
- ubrzan srcani rad
- osecaj hladnoce narocito ruku i nogu
- tuga i depresija
- smanjenje seksualnih funkcija
- poremecaj sna i smanjenje apetita
Dijagnostika anemija se postavlja uz pomoc odredjenih biohemijskih analiza krvi.Na prvom mestu treba uraditi analizu kompletne krvne slike. Na rezultatu se nalazi informacija o broju eritrocita (RBC),leukocita (WBC),trombocita (PLT),kolicini hemoglobina.Takodje se nalaze i informacije o velicini ,obliku i opisi jos nekih fizickih karakteristika elemenata krvi. Smanjeni broj eritrocita,hemoglobina ili hematokrita govori u prilog da se radi o anemiji.
Prosirena dijagnostika koja ce pomoci lekaru da odredi vrstu anemije obuhvata sledece biohemijske analize:
- nivo GVOZDJA u krvi kao i sposobnost ,kapacitet,vezivanja gvozdja za transferin (TIBC i UIBC)Gvozdje je sastavni deo hemoglobina a hemoglobin je sastavni deo eritrocita Anemije zbog smanjenog gvozdja su najcesci oblik anemija.Kako nivo gvozdja u krvi ima oscilacije u toku dana najtacniji rezultati su kada se gvozdje odredi u jutarnjim satima.
- zatim treba odrediti FERITIN KOJI PREDSTAVLJA zalihe gvozdja u organizmu i vazan je parametar u pracenju uspesnosti lecenja anemije. kao i TRANSFERIN(transportni protein koji transportuje gvozdje kroz krv i predaje ga celijama na koriscenje).U odredjenim slucajevima je potrebno odrediti vitamin B12 i FOLNU KISELINU koji su osnovni vitamini neophodni za proizvodnju eritrocita.U ponekim slucajevima lekar moze traziti i analizu bilirubina i njegove frakcije.
Anemija se leci tako da se leci osnovni poromecaj koji uzrokuje anemiju.U zavisnosti od uzroka potrebno je nadoknaditi gvozdje,folnu kiselinu,vitamin B12,zaustaviti krvarenje ili leciti hronicnu bolest u osnovi.
Anemija je cesto dugotrajno stanje koje zhteva nadzor i lecenje od strane lekara interniste-hematologa.
Prim.Vera Cvetkovic
spec.medicinske biohemije