Mikoplazme
Mikoplazme i ureaplazme su bakterije koje pripadaju porodici Mycoplasmatacea...

NESPECIFIČNE INFEKCIJE UROGENITALNOG TRAKTA IZAZVANE MIKOPLAZMAMA I UREAPLAZMAMA
Sta su mikoplazmame i ureaplazme?
Mikoplazme i ureaplazme su bakterije koje pripadaju porodici Mycoplasmatacea.
Nemaju ćelijski zid i ne mogu da se oboje po Gramu.
U genito-urinarnom traktu muškaraca i žena mogu da se nađu Mycoplasma hominis, Ureaplasma urealyticum, Mycoplasma genitalium i Ureaplasma parvum. Pobrojane bakterije su uslovno patogene i mogu da budu deo normalne mikrobiote (fiziološke flore) urogenitalnog sistema muškaraca i žena. Mycoplasma genitalium se rutinski ne kultiviše (kultiviše se na specijalnim podlogama i vreme potrebno za porast ove bakterije je duže od 15 dana. Zato se dijagnoza postavlja korišćenjem molekularnih tehnika. Ureaplasma parvum je relativno beznačajna za infekcije genitourinarnog trakta i retko se traži.
Uzročnik oboljenja i faktori rizika
Infekcija se prenosi polnim kontaktom (seksualno prenosiva bolest) (engl. Sexually transmited infections – STD), i češća kod osoba promiskuitetnog ponašanja. Infekcija odnosno kolonizacija najčešće je asimptomatska i za sada nije sa sigurnošću utvrđeno kada će se i zašto javiti simptomi (da li zbog pada opšteg ili lokalnog imuniteta, promene u odnosima i sastavu mikrobiota, hormonskog statusa, trudnoće…). Mikoplazme i ureaplazme često menjaju svojstva (ekspresiju) membranskih lipoproteina i na taj način izbegavaju imunski odgovor domaćina zbog čega infekcija ne prolazi spontano već prelazi perzistentnu ili hroničnu.
Simptomi
Simptomi su nespecifični i raznovrsni, često slični ili identični onima koji se javljaju kod infekcije Trichomonas vaginalis. Kod muškaraca je to (negonoroični) uretritis, retko prostatitis ili epididimitis.
Inficirana osoba može da oseća peckanje u uretralnom kanalu, nelagodnosti/ili bol pri mokrenju, bol pri ejakulaciji.
Kod žena ove bakterije mogu da izazovu uretriutis. zapaljenje grlića materice ali i zapaljenski proces u maloj karlici (koji, u nelečenim slučajevima, može da dovede do vanmaterične trudnoće ili steriliteta ili prevremenog porođaja. Moguća je i infekcija novorođenčeta pri prolasku kroz porođajni kanal majke.
Dijagnoza
Dijagnoza se postavlja pregledom sledećih uzoraka: brisa grlića materice, uretralnog sekreta kod muškaraca, sedimenta urina, retko eksprimata (iscedka) prostate, amnionske tečnosti kod pobačaja ili prevremenog porođaja, tkiva posteljice , plodove vode).
Uzorci treba da se odmah zaseju na specijalne podloge za Mycoplasma hominis i Ureaplasma urealyticum (koje su inače najčešće) ili u transportnu podlogu, posebno ako se koristi komercijalni dijagnostikumi koji su najčešći u upotrebi . Njihova prednost je u tome što se uz potvrdu prisustva bakterije (kao i njenog broja) odmah može odrediti i osetljivost na antibiotike (antibiogram).Princip je razgradnja substrata (urea, arginin) i indikator fenil crven.
Mycoplasma genitalium i Ureaplasma parvum se dijagnostikuju molekularnim tehnikama (PCR).
Lečenje
Terapija se sprobvodi antibioticima, tetraciklinima i makrolidima. Potrebno je lečiti partnere istovremeno.
Prevencija
Zaštićen seksualni odnos.